Social media zonder website: hoe kleine EU-bedrijven online aanwezig zijn
Een socialmediaprofiel kan het eerste contact tussen een bedrijf en een klant zijn. Met Eurostat-gegevens uit 2025 onderzochten we hoe vaak kleine bedrijven daarnaast een website hebben en hoe dat per land verschilt.
Dit onderzoek gaat over EU-bedrijven met minimaal 10 werkzame personen in de onderzochte bedrijfstakken. We analyseerden de gegevens over 2025 op 17 oktober 2026.
Samenvatting
De meeste kleine EU-bedrijven die social media gebruiken, hebben ook een website. Uit onze analyse van Eurostat-gegevens over 2025 blijkt dat 9,7% van de socialmediagebruikers met 10–49 werkzame personen geen website had. Bij middelgrote bedrijven was dat 3,6% en bij grote bedrijven 1,4%. Ten opzichte van alle kleine bedrijven binnen de onderzoekspopulatie, dus inclusief bedrijven die geen social media gebruiken, is het aandeel 5,9%. Dat zijn twee verschillende vergelijkingsgroepen, geen verschillende bevindingen.[1][2]
De praktische vraag is wat er gebeurt nadat iemand een bedrijf ontdekt. Kan die persoon de benodigde informatie vinden en de volgende stap zetten? Dit onderzoek beschrijft hoe bedrijven social media en websites combineren. Het meet geen verkoopresultaten, de kwaliteit van een van beide kanalen of de noodzaak van een website voor een afzonderlijk bedrijf. De vergelijkingen gelden voor de onderzochte EU-bedrijfstakken en sluiten bedrijven met minder dan tien werkzame personen uit.
Een klant ziet een bericht waarin een meubel wordt gemaakt. Het werk spreekt aan. Daarna komen de gewone vragen: levert de werkplaats in de buurt, kan het meubel ook in een andere maat en hoe vraag je een offerte aan? Het bericht heeft zijn eerste taak vervuld. Het bedrijf moet de vervolgvragen nog wel ergens beantwoorden.
Voor een klein team kunnen die antwoorden op een website staan, in een socialmediaprofiel, bij een boekingsdienst of in een gesprek worden gegeven. Ze bijhouden kost tijd. Het is daarom begrijpelijk dat een bedrijf zich afvraagt of een website nog nodig is als klanten het al via social media vinden.
Door websites te tellen, kunnen we die beslissing niet nemen. We kunnen wel vaststellen wat andere bedrijven zeggen te doen. Eurostat meet zowel socialmediagebruik als de overlap tussen social media en websites. Daardoor kunnen we een specifieke groep bekijken: bedrijven die social media gebruiken maar geen website rapporteren. We gebruiken daarvoor de gemeten overlap tussen beide vormen van online aanwezigheid.[1]
De twee groepen binnen de socialmediagebruikers

Website en social media
Social media zonder website
De meeste kleine bedrijven die social media gebruiken, hebben ook een website
In 2025 gaf 60,59% van de kleine EU-bedrijven binnen de onderzoekspopulatie aan social media te gebruiken. 54,69% had zowel social media als een website. Het verschil is 5,90% van alle kleine bedrijven binnen deze populatie: zij gebruikten social media zonder website. Delen we dat resultaat door het aandeel socialmediagebruikers, dan komen we op ons hoofdresultaat van 9,7%.[1][2]
Anders gezegd: van elke 100 kleine bedrijven die social media gebruikten, hadden er ongeveer 90 ook een website en 10 niet. Dat betekent niet dat maar één op de tien kleine bedrijven geen website had. Bedrijven die geen social media gebruikten, vallen buiten deze specifieke vergelijking. Een deel van hen had mogelijk ook geen website.
Bij grotere bedrijven is het aandeel zonder website kleiner: 3,6% van de socialmediagebruikers met 50–249 werkzame personen en 1,4% van de gebruikers met minimaal 250. Het patroon is duidelijk zichtbaar in deze momentopname. De berekening verklaart alleen niet of budget, klantbehoeften of de verdeling over bedrijfstakken het verschil veroorzaken.
Voor een klein team biedt de uitkomst context, geen voorschrift. Een combinatie van website en social media komt veel voor bij de bedrijven in dit onderzoek. Of beide de tijd waard zijn voor een bepaald bedrijf, hangt af van wat elk kanaal voor zijn klanten moet doen.
Bedrijven die social media gebruiken maar geen website hebben, naar grootte
EU, 2025. Elke balk toont het percentage socialmediagebruikers in die grootteklasse dat geen website rapporteert. De tabel toont ook het aandeel van alle bedrijven binnen de onderzoeksgroep; dat is een andere noemer.
Aandeel socialmediagebruikers zonder website (%)
Bronmaten en berekende aandelen
| Werkzame personen | Gebruikt social media (% van alle bedrijven) | Website en social media (% van alle bedrijven) | Social media zonder website (% van alle bedrijven) | Zonder website (% van socialmediagebruikers) |
|---|---|---|---|---|
| Klein: 10–49 | 60,6% | 54,7% | 5,9% | 9,7% |
| Middelgroot: 50–249 | 76,2% | 73,4% | 2,8% | 3,6% |
| Groot: 250+ | 89,1% | 87,8% | 1,3% | 1,4% |
Achter het EU-gemiddelde gaan grote verschillen tussen landen schuil
Het aandeel zonder website onder kleine bedrijven die social media gebruiken was ongeveer 0,9% in Finland, 1,8% in Nederland en 2,7% in Duitsland. In Frankrijk was dat 15,6%, in Bulgarije 25,0%, in Portugal 25,3% en in Griekenland 28,8%. Elk percentage gebruikt dezelfde soort vergelijkingsgroep: kleine bedrijven in het betreffende land die aangaven social media te gebruiken.[1][2]
Het patroon naar bedrijfsgrootte komt ook in de meeste landen terug. In 25 van de 27 EU-landen was het aandeel zonder website onder kleine bedrijven die social media gebruiken hoger dan onder grote bedrijven die dat doen. Tsjechië en Slowakije waren de uitzonderingen. Dit is een vergelijking van de gepubliceerde schattingen, geen toets op statistische significantie. Die uitzonderingen blijven zichtbaar in de volledige resultaten; het EU-patroon is geen universele regel.
Door deze verschillen is één Europees referentiecijfer niet overal even bruikbaar. Een team in Nederland ziet bij bedrijven van vergelijkbare grootte een heel ander patroon dan een team in Portugal. Een bureau dat beide markten bedient, kan dus niet aannemen dat zijn klanten met dezelfde combinatie van website en social media beginnen.
De tabel beschrijft de situatie en is geen ranglijst van bedrijfskwaliteit. Een lager cijfer bewijst geen betere marketing, en een hoger cijfer bewijst geen betere resultaten op social media. De verdeling van bedrijven over bedrijfstakken verschilt per land. Ook nationale enquêtepraktijken kunnen de vergelijking beïnvloeden. We hebben de resultaten niet gecorrigeerd om elk land dezelfde verdeling over bedrijfstakken te geven.[4]
Voordat een bureau een nieuw contentplan voorstelt, kan het vragen waar een klant nu zijn aanbod uitlegt en aanvragen afhandelt. De landencijfers geven dat gesprek context. Ze vervangen niet het bekijken van het afzonderlijke bedrijf.
Kleine bedrijven in de EU die social media gebruiken maar geen website hebben
Bedrijven met 10–49 werkzame personen, 2025. Deze schattingen zijn niet gecorrigeerd voor verschillen in bedrijfstakken en vormen geen ranglijst van marketingprestaties.
Aandeel socialmediagebruikers zonder website (%)
Landenvergelijking naar bedrijfsgrootte
Percentage socialmediagebruikers zonder website per grootteklasse, 2025. Een niet-beschikbare schatting is geen nulwaarde.
| Land | Klein: 10–49 | Middelgroot: 50–249 | Groot: 250+ |
|---|---|---|---|
| Griekenland | 28,8% | 16,8% | 1,6% |
| Portugal | 25,3% | Niet beschikbaar | 2,2% |
| Bulgarije | 25% | 10,1% | 5,7% |
| Roemenië | 24,5% | 16,1% | 10,5% |
| Cyprus | 24,3% | 5,7% | 1,9% |
| Frankrijk | 15,6% | 4,6% | 0,5% |
| Polen | 15,1% | 5,4% | 1,9% |
| Letland | 14,8% | 4,5% | 1% |
| Malta | 14,4% | 7,3% | 4,2% |
| Ierland | 13,2% | 4,7% | 0,6% |
| Hongarije | 12,2% | 5,7% | 5,1% |
| Litouwen | 12,1% | 3,4% | 0,5% |
| Estland | 10,6% | 3,8% | 2,3% |
| Kroatië | 10,2% | 4,7% | 2,1% |
| Italië | 10,1% | 3% | 2,4% |
| Slowakije | 9,2% | 4,5% | 9,7% |
| Luxemburg | 7,8% | 2% | 1,6% |
| België | 6,8% | 2,5% | 0,9% |
| Spanje | 6% | 1,9% | 0,6% |
| Zweden | 5,7% | 2,5% | 0,6% |
| Slovenië | 5,4% | 1,8% | 0% |
| Tsjechië | 3,4% | 1,9% | 3,6% |
| Denemarken | 2,9% | 1,8% | 0,4% |
| Oostenrijk | 2,9% | 0,9% | 0,1% |
| Duitsland | 2,7% | 0,6% | 0,1% |
| Nederland | 1,8% | 1,9% | 0,7% |
| Finland | 0,9% | 0,3% | 0% |
Geen website betekent niet dat een bedrijf alleen op social media bestaat
In de definitie van Eurostat kan een bedrijf ook een website hebben als het aanwezig is op de site van zijn moederbedrijf, concern of franchisegever en daar zijn eigen inhoud beheert. Een eigen winkelwebsite die met een e-commerceplatform is gebouwd, kan eveneens meetellen. Alleen een socialmediaprofiel of een vermelding in een bedrijvengids of op een marktplaats telt niet mee. Een bedrijf dat als bedrijf zonder website is ingedeeld, kan dus nog steeds andere manieren hebben waarop klanten het vinden, boeken of iets kopen. De benaming ‘bedrijven die alleen social media gebruiken’ zou meer zeggen dan de gegevens aantonen.[3]
Ook betekent gerapporteerd socialmediagebruik niet dat een bedrijf regelmatig publiceert. De definitie in de enquête kan een profiel omvatten dat niet meer actief wordt gebruikt. Een website kan eveneens bestaan zonder de actuele vragen van klanten te beantwoorden. Geen van beide ja-of-nee-metingen vertelt ons hoe goed een bedrijf zijn informatie bijhoudt.[3]
De volgende praktische stap is daarom concreter dan ‘meer posten’ of ‘een website bouwen’. Bekijk welke informatie een klant echt nodig heeft. Trekt een bericht belangstelling, maar blijft de vervolgstap onduidelijk? Vul die ontbrekende informatie dan aan waar de klant waarschijnlijk kijkt. Beantwoorden beide kanalen de vragen al goed, dan kan een extra plek juist onderhoud kosten zonder een bekend probleem op te lossen.
Begin bij de vraag die een klant beantwoord wil zien
Met social content en een website kan een klein team hetzelfde bedrijf op verschillende plekken uitleggen. Een bericht kan een afgerond project laten zien of een actuele vraag beantwoorden. Een website kan een uitgebreidere uitleg geven over diensten, bezorggebieden of het aanvragen van een offerte. Dat zijn mogelijke rollen, geen prestatievoordelen die dit onderzoek heeft gemeten.
Begin met een lijst van vragen die steeds terugkomen vóór een aankoop of aanvraag. Volg daarna het pad van een recent bericht naar een antwoord. Is de informatie actueel? Moet een lezer oude berichten doorzoeken? Is duidelijk hoe die contact opneemt of boekt? Zo’n eenvoudige controle kan een concrete verbetering aan het licht brengen, zonder dat het team meer hoeft te gaan publiceren.
Gebruikt een bedrijf zowel een website als social accounts, spreek dan af waar veranderlijke details staan, zoals beschikbaarheid of het werkgebied. Berichten kunnen die details toelichten en ernaar verwijzen. Wijs iemand aan die de bron bijwerkt en bij wijzigingen ook de verwijzingen controleert. Zo heeft het team een praktische manier om tegenstrijdige antwoorden te voorkomen.
Een team zonder website kan dezelfde vragen stellen. Welke informatie vindt een mogelijke klant voordat die een bericht stuurt? Welke antwoorden moeten steeds worden herhaald? Waar worden aanvragen afgehandeld? De enquête schrijft geen specifieke tool of platform voor. De keuze moet aansluiten op wat de klant wil doen en op wat het team kan bijhouden.
Eén meubelwerkplaats, twee plekken voor antwoorden
Neem een fictieve meubelwerkplaats met 18 mensen. Het bedrijf plaatst afgewerkte tafels op Instagram en heeft een eenvoudige website. Klanten vragen vaak of een tafel op maat kan worden gemaakt voor een lastig in te richten kamer. Het team heeft weinig tijd voor content en de website legt niet uit hoe je een afwijkende maat aanvraagt.
De werkplaats geeft het volgende bericht één duidelijk doel: laten zien hoe je een maat kiest. Het bijschrift kan beginnen met: ‘Een tafel moet passen bij de kamer én bij de mensen die eraan zitten. Bepaal eerst hoeveel ruimte je nodig hebt om erlangs te lopen. Kijk daarna hoeveel zitplaatsen je op de meeste dagen gebruikt.’ Foto’s laten het opmeten en een afgewerkt voorbeeld zien.
Op de website komt een korte uitleg over wat de werkplaats nodig heeft voor een offerte: de afmetingen van de kamer, het gewenste aantal zitplaatsen, de afwerking en het bezorgadres. Het bericht verwijst geïnteresseerde lezers naar die uitleg. De website hoeft niet elk socialmediabericht te herhalen; hij moet het volgende gesprek makkelijker maken.
Had dezelfde werkplaats geen website, dan zou de eerste taak nog steeds zijn om deze informatie makkelijk vindbaar en actueel te houden op de kanalen die ze gebruikt. Een website kan een optie zijn als een uitgebreidere uitleg op een vaste plek helpt. Alleen de EU-percentages zijn geen reden om er een te laten bouwen.
Na publicatie bekijkt het team welke vragen binnenkomen en welke informatie klanten in hun aanvragen meegeven. Het kan daarnaast relevante metingen gebruiken die het al bijhoudt. Het voorbeeld veronderstelt geen verkoopgroei, vraagt niet om nieuwe tracking en voorspelt geen uitkomst. De vraag is of de nieuwe uitleg het concrete probleem oplost dat het team had vastgesteld.
Volg de klant van belangstelling naar een antwoord

Vind het ontbrekende antwoord
Maak een lijst van vragen die klanten steeds stellen. Volg een recent bericht en controleer of een nieuwe bezoeker het antwoord kan vinden.
Geef de content een duidelijke taak
Kies één vraag die het bericht uitlegt. Bewaar uitgebreidere of vaak veranderende details op een plek die het team kan bijhouden.
Controleer de vervolgstap
Bekijk hoe iemand een aanvraag doet of boekt. Gebruik klantvragen en bestaande metingen om te bepalen wat beter kan.
Hoe we de vergelijking hebben berekend
We analyseerden de Eurostat-tabel over socialmediagebruik in 2025, isoc_cismt, opgevraagd op 17 oktober 2026. De analyse gebruikt de 27 EU-landen en het door Eurostat gepubliceerde EU-totaal. Kleine bedrijven hebben 10–49 werkzame personen, middelgrote 50–249 en grote minimaal 250. Werkzame personen omvatten werknemers en zelfstandigen. Onder de onderzochte bedrijfstakken vallen onder meer industrie, bouw, handel en verschillende dienstensectoren. Bedrijven met minder dan tien werkzame personen en bedrijfstakken buiten de enquête vallen erbuiten.[1][4]
Voor elk land en elke grootteklasse koppelden we twee percentages uit hetzelfde jaar, met dezelfde populatie en eenheid: E_SM1_ANY voor gebruik van social media en E_WEB_SM1_ANY voor het hebben van een website én gebruik van social media. Beide gebruiken alle bedrijven binnen de betreffende onderzoeksgroep als noemer. Het verschil is het percentage bedrijven in die groep dat social media zonder website gebruikt. We delen dit verschil vervolgens door E_SM1_ANY en vermenigvuldigen met 100 om het uit te drukken als aandeel van de socialmediagebruikers.[2]
De berekening gebruikt een gepubliceerde maat voor het gezamenlijke gebruik van een website en social media. We trekken dus niet alle websitebezitters af van alle socialmediagebruikers, nemen niet aan dat beide onafhankelijk zijn en tellen geen losse nationale percentages bij elkaar op. De EU-cijfers komen uit het EU-totaal van Eurostat en zijn geen eenvoudig gemiddelde van de landen. Onze tabellen houden beide noemers uit elkaar.
Voor kleine en grote bedrijven zijn beide benodigde maten in alle 27 EU-landen beschikbaar voor 2025. De gezamenlijke website-en-socialmediameting voor middelgrote bedrijven in Portugal ontbreekt en heeft een markering voor lage betrouwbaarheid. Daarom laten we het berekende resultaat in de download leeg. Het EU-totaal voor middelgrote bedrijven is wel gepubliceerd en blijft in de vergelijking naar grootte staan. Ontbrekende waarden worden niet als nul behandeld.
De hoofdvergelijking is een momentopname van 2025. Ze volgt niet dezelfde bedrijven door de tijd en toont niet aan dat een bedrijf zijn website door social media heeft vervangen. Het onderzoekspakket bewaart de waarnemingen uit 2023 als context, inclusief de markeringen voor een breuk in de tijdreeks bij Frankrijk en Zweden. Die markeringen wijzen op een breuk met eerdere waarnemingen; ze bewijzen op zichzelf geen breuk tussen 2023 en 2025. De standaardtabellen bieden voor deze berekening ook geen gezamenlijke uitsplitsing naar land, bedrijfsgrootte en bedrijfstak. De landenvergelijkingen zijn daarom niet voor bedrijfstak gecorrigeerd.
De bron is een bedrijvenenquête, geen telling van alle websites. Eurostat publiceert geaggregeerde schattingen, niet de individuele antwoorden en covariantie die nodig zijn om steekproefintervallen voor deze afgeleide verhouding te berekenen. Daarom tonen we beschrijvende schattingen zonder betrouwbaarheidsintervallen en noemen we kleine verschillen tussen landen niet statistisch significant. Afronding in de bron, steekproeftrekking, non-respons, definities en nationale enquêtepraktijken kunnen de interpretatie beïnvloeden.[4]
We controleerden ook hoe afronding van de bronpercentages de vergelijking kan beïnvloeden. Wanneer elke invoerwaarde 0,005 procentpunt naar boven of beneden mag afwijken, blijft de richting van alle 27 landenvergelijkingen tussen kleine en grote bedrijven gelijk. Dit toetst alleen de gevoeligheid voor de gepubliceerde precisie van twee decimalen. Het is geen betrouwbaarheidsinterval en neemt de onzekerheid van de enquête niet weg.
Eerder onderzoek, waaronder het rapport Digital Marketing in Europe van The Knowledge Engineers, heeft de bredere totalen voor websites en social media al bekeken. Deze analyse richt zich op verschillen tussen landen en bedrijfsgroottes binnen de groep socialmediagebruikers. Het is een eigen berekening op basis van openbare gegevens, geen claim dat bedrijven zonder website nooit eerder zijn onderzocht.[5]
De downloadbare tabellen bevatten de bronmaten naast de door ons berekende waarden. Het onderzoekspakket bevat de vastgelegde brongegevens, formules en controles om de resultaten te reproduceren. Getoonde waarden zijn voor de leesbaarheid afgerond; berekeningen gebruiken de gepubliceerde waarden vóór die afronding. Influence is verantwoordelijk voor de analyse en interpretatie. Eurostat is niet verantwoordelijk voor deze bewerkingen of conclusies.[6]
De CSV bevat bronpercentages, berekende aandelen en kwaliteitsmarkeringen. Numerieke velden gebruiken een decimale punt, zodat de gegevens opnieuw in analyses kunnen worden gebruikt.
Bronnen en toelichting
- Eurostat, Social media use by type, internet advertising and size class of enterprise (isoc_cismt): socialmediagebruik naar type, internetreclame en bedrijfsgrootte. Geraadpleegd op 17 oktober 2026. De vergelijking over 2025 gebruikt het percentage ondernemingen (PC_ENT), het totaal van de onderzochte bedrijfstakken C10-S951_X_K en het EU-totaal of afzonderlijke EU-landen. De bronwaarden zijn gepubliceerde enquêteschattingen.
- Berekening van Influence IQ: socialmediagebruikers zonder website als percentage van alle bedrijven in de onderzoeksgroep = E_SM1_ANY − E_WEB_SM1_ANY. Als percentage van socialmediagebruikers = 100 × (E_SM1_ANY − E_WEB_SM1_ANY) / E_SM1_ANY. Voor kleine EU-bedrijven: 60,59 − 54,69 = 5,90 procentpunten; 100 × 5,90 / 60,59 = 9,74%. Het getoonde hoofdresultaat is afgerond op 9,7%.
- Het Eurostat-handboek voor statistiekmakers uit 2025, pagina’s 28–29 en 31–32, definieert website-aanwezigheid en socialmediagebruik. Aanwezigheid op de site van een moederbedrijf, concern of franchisegever kan meetellen als het bedrijf daar zijn inhoud beheert. Een eigen winkelwebsite die met een e-commerceplatform is gebouwd, telt ook mee; alleen een socialmediaprofiel of een vermelding in een bedrijvengids of op een marktplaats niet. Niet-actief gebruikte zakelijke socialmediaprofielen kunnen als socialmediagebruik meetellen. Geen van beide maten bewijst regelmatig publiceren of uitsluitend gebruik van social media.
- Eurostat, ICT usage in enterprises: referentiemetadata over ICT-gebruik bij bedrijven. De informatie over populatie, nationale methoden, weging en vergelijkbaarheid is van belang voor de interpretatie. De analyse gebruikt gepubliceerde geaggregeerde schattingen en beschikt niet over de gezamenlijke steekproefinformatie die nodig is voor betrouwbaarheidsintervallen van de afgeleide verhouding. Landenverschillen zijn beschrijvend en niet gecorrigeerd voor de samenstelling naar bedrijfstak.
- Digital Marketing in Europe van The Knowledge Engineers bevat eerdere analyse van Europese totalen voor websites en social media. Dit onderzoek voegt een gerichte vergelijking toe van het berekende aandeel zonder website onder socialmediagebruikers, naar land en bedrijfsgrootte.
- Bron: Eurostat, geraadpleegd op 17 oktober 2026. Influence heeft aandelen berekend en de presentatie aangepast. Eurostat is niet verantwoordelijk voor deze bewerkingen, analyses of interpretaties. Hergebruik van de oorspronkelijke gegevens volgt de auteursrecht- en hergebruikvoorwaarden van Eurostat.
Deze Nederlandse vertaling is gemaakt door Influence op basis van het oorspronkelijke Engelse artikel. Influence is verantwoordelijk voor de vertaling; Eurostat niet. Bij een verschil in betekenis is de Engelse versie leidend.