Idea bengkel fotografi: bidang lain yang dipelajari orang dewasa

Bengkel boleh kekal tertumpu pada fotografi sambil memberi ruang untuk kemahiran kreatif lain. Peta sejarah pembelajaran di AS menawarkan idea untuk diteroka bersama peserta anda sendiri.

Tinjauan seni AS pada Julai 2022, meliputi 12 bulan sebelumnya. Analisis Influence IQ selesai pada 26 Oktober 2026.

Abstrak

Orang dewasa yang belajar fotografi atau pembikinan filem turut melaporkan pembelajaran bidang kreatif lain dalam tahun yang sama. Kami meneliti 471 orang yang disahkan belajar dalam Survey of Public Participation in the Arts AS pada Julai 2022. Dalam kumpulan yang sama ini, 37.8% melaporkan pembelajaran muzik dan 35.0% seni visual lain, melalui kelas atau cara lain. Peta lengkap merangkumi kesemua 7 bidang tinjauan yang lain, bersama selang pensampelan dan bilangan respons.[1][3]

Bagi perniagaan bengkel dewasa atau pencipta kandungan pendidikan, peta ini memberi idea bidang pelengkap untuk diteroka. Ia tidak menunjukkan kursus yang mahu dibeli orang, atau sama ada mereka mempelajari bidang tersebut dalam sesi yang sama. Idea praktikal di bawah mengekalkan matlamat fotografi sebagai tumpuan, menawarkan latihan pilihan dan mengajak anda bertanya kepada peserta semasa sebelum meluaskan tawaran. Contoh rekaan bengkel 90 minit dan lembaran perancangan yang boleh disalin menjadikan pilihan itu lebih nyata.

Seorang pengajar fotografi dewasa masih mempunyai masa untuk 1 lagi latihan dalam bengkel. Demonstrasi teknikal tambahan boleh mengisi masa itu. Begitu juga menulis kapsyen, menyusun rangkaian imej ringkas atau membincangkan bagaimana gambar mengubah suasana cerita. Pilihan tersebut menentukan aktiviti peserta, bukan sekadar tajuk pada jemputan.

Bidang yang biasa dikenali tidak semestinya menjadikan sukatan pelajaran terlalu padat. Pengajar memerlukan sebab untuk mempertimbangkan tambahan itu, kaitan yang jelas dengan matlamat fotografi dan peluang untuk peserta menyatakan perkara yang membantu mereka. Soalan permulaan yang berguna ialah bidang lain yang turut dipelajari oleh orang yang belajar fotografi atau pembikinan filem.

Kami menggunakan tinjauan seni AS untuk menjawab soalan yang lebih khusus itu. Responsnya meliputi 12 bulan sebelum temu bual Julai 2022, tempoh yang masih dipengaruhi pandemik. Ia memberi konteks sejarah tentang khalayak untuk merancang latihan, bukannya ramalan tempahan bengkel semasa.[1]

Pelajaran fotografi boleh dikaitkan dengan bidang kreatif lain

Arca kamera di sebelah gelang apertur, kad imej abstrak, tekstur kertas dan lukisan arang.
Ilustrasi konsep perancangan bengkel. Gabungan bidang yang diukur dipaparkan dalam jadual data; latihan yang dicadangkan ialah penerapan pengajaran kami.

Lihat 7 bidang ini sebagai kemungkinan kaitan

Kumpulan kami merangkumi orang dewasa dengan jawapan Ya yang direkodkan bagi kelas fotografi/pembikinan filem baru-baru ini atau pembelajaran melalui cara lain. Jawapan Ya pada salah satu soalan sudah mencukupi. Seseorang boleh memenuhi syarat melalui keluarga, rakan atau belajar sendiri, tanpa melaporkan kelas. Fotografi dan pembikinan filem ialah kategori gabungan tinjauan sepanjang analisis ini.[2][3]

Jadual menunjukkan kekerapan orang yang sama melaporkan setiap bidang lain. Muzik ialah 37.8%, seni visual lain 35.0%, lakonan/teater 9.8%, tarian 24.9%, penulisan kreatif 19.9%, sejarah seni atau apresiasi seni atau muzik 28.1%, dan pengekodan kreatif/animasi komputer/seni digital 21.4%. Ini ialah peratusan berwajaran bagi 471 orang yang sama, bukan peratusan semua orang dewasa AS.

Muzik dan seni visual lain masing-masing muncul dalam laporan kira-kira satu pertiga kumpulan ini. Selang pensampelan 95% kedua-duanya bertindih, dan kami tidak menguji sama ada satu bidang lebih lazim daripada yang lain. Peta lengkap lebih berguna daripada mendakwa ada bidang yang menang. Ia memberi pengajar beberapa kaitan untuk dipertimbangkan sambil mengekalkan susunan bidang asal tinjauan.[4]

Seseorang boleh muncul dalam beberapa baris. Oleh itu, peratusan tidak patut dijumlahkan untuk membahagikan peserta bengkel kepada kumpulan yang saling berasingan. Laporan tahunan seseorang juga tidak memberitahu bahawa 2 bidang dipelajari dalam kursus yang sama atau mengikut urutan tertentu.

Bidang lain yang dilaporkan oleh orang yang belajar fotografi/pembikinan filem

471 orang yang disahkan belajar yang sama dalam setiap baris. Salah satu atau kedua-dua cara bermaksud jawapan Ya yang direkodkan untuk kelas/pelajaran, pembelajaran lain atau kedua-duanya dalam 12 bulan sebelumnya. Bidang mengikut susunan soal selidik.

7 bidang pelengkap: peratusan berwajaran salah satu atau kedua-dua cara, selang pensampelan 95% bagi setiap anggaran dan bilangan Ya tanpa wajaran
Bidang pelengkapSalah satu atau kedua-dua cara belajarSelang 95%, had bawahSelang 95%, had atasBilangan Ya tanpa wajaran
Muzik37.8%31.9%43.7%184
Seni visual lain35.0%29.1%40.9%160
Lakonan atau teater9.8%6.6%13.0%53
Tarian24.9%19.5%30.3%113
Penulisan kreatif19.9%15.5%24.3%105
Sejarah seni atau apresiasi seni atau muzik28.1%22.4%33.7%139
Pengekodan kreatif, animasi komputer atau seni digital21.4%16.0%26.7%91
SPPA AS, tahun sebelum temu bual Julai 2022. Peratusan berwajaran; bilangan ialah responden, bukan jumlah populasi berwajaran. Selang ialah anggaran selang pensampelan 95% bagi setiap anggaran secara berasingan. Baris boleh bertindih dan bukan pemeringkatan permintaan kursus.[1][3][4]

Pertimbangkan kelas dan cara pembelajaran lain

Tinjauan menanyakan kelas/pelajaran dan pembelajaran melalui cara lain secara berasingan. Soalan kelas dengan jelas merangkumi kelas dalam talian. Cara lain boleh termasuk keluarga, rakan, tradisi keluarga atau belajar sendiri. Kategori ini tidak boleh dinamakan semula sebagai berbayar berbanding percuma, dalam talian berbanding luar talian, atau pemula berbanding profesional.[2]

Sebagai contoh, pembelajaran muzik dalam kumpulan ini merangkumi 7.7% dengan jawapan Ya untuk kelas, 34.0% Ya untuk cara lain dan 3.8% bagi kedua-duanya. Hasil bagi salah satu atau kedua-dua cara ialah 37.8%. Orang yang melaporkan kedua-duanya dikira sekali dalam peratusan gabungan itu. Peratusan yang dipaparkan dibundarkan secara berasingan. Kesemua 4 ukuran menggunakan kumpulan pembelajar yang sama; jadual mengekalkannya untuk setiap bidang pelengkap.

Sesetengah medan kelas mengandungi kod di luar skop soalan. Kami mengekalkan keadaan itu berasingan daripada jawapan Tidak yang direkodkan, keengganan menjawab atau item tanpa jawapan. Anggaran kami mengira jawapan Ya tanpa mengubah respons yang tidak ditanya atau tidak diketahui menjadi sejarah tidak belajar. Implikasi praktikal untuk jemputan anda mudah: tanyakan pengalaman yang berkaitan dan jangan menganggap semua orang pernah mengikuti kelas.[6]

Kelas, cara lain dan pertindihannya pada asas kumpulan yang sama

4 ukuran jawapan Ya bagi setiap bidang pelengkap. Orang yang melaporkan kedua-dua cara dikira sekali dalam gabungan salah satu atau kedua-dua cara. Setiap peratusan menggunakan 471 orang yang disahkan belajar fotografi/pembikinan filem yang sama.

Lihat kesemua 4 ukuran cara pembelajaran bagi 7 bidang
Kesemua 7 bidang dengan peratusan berwajaran jawapan Ya bagi kelas, cara lain, salah satu atau kedua-dua cara dan kedua-dua cara
Bidang pelengkapYa bagi kelas/pelajaranYa bagi cara lainYa bagi salah satu atau kedua-dua caraYa bagi kedua-dua cara
Muzik7.7%34.0%37.8%3.8%
Seni visual lain10.1%33.4%35.0%8.5%
Lakonan atau teater4.6%6.9%9.8%1.7%
Tarian6.0%22.1%24.9%3.3%
Penulisan kreatif7.7%16.1%19.9%3.9%
Sejarah seni atau apresiasi seni atau muzik7.4%25.2%28.1%4.5%
Pengekodan kreatif, animasi komputer atau seni digital8.8%19.7%21.4%7.1%
Kelas termasuk kelas dalam talian. Pembelajaran lain boleh melibatkan keluarga, rakan, tradisi atau belajar sendiri. Keadaan di luar skop soalan dan tidak diketahui dikekalkan berasingan, bukan ditukar kepada Tidak; jadual menerangkan jawapan Ya yang direkodkan. Ketidakpastian setiap ukuran dan rekod keadaan respons disediakan bersama hasil lengkap.[2][3][6]

Jadikan setiap kaitan sebagai latihan pilihan

Tinjauan mengukur bidang pelajaran, bukan kemahiran atau tema khusus di bawah. Ini ialah idea pengajaran kami untuk disesuaikan oleh pengajar, mengikut susunan 7 bidang yang sama dengan dapatan. Setiap idea mengekalkan tugas fotografi yang jelas, bukannya menjanjikan kursus kedua dalam kursus pertama.[7]

Bagi muzik, pertimbangkan kesan rangkaian imej dengan dan tanpa bunyi. Peserta boleh menyusun 3 foto sendiri, kemudian membincangkan sama ada bunyi ringkas ciptaan pengajar mengubah tafsiran mereka terhadap susunan itu. Keputusan fotografi masih tentang susunan imej. Versi senyap yang menggunakan imej sahaja patut kekal sebagai latihan lengkap, bukannya pilihan gantian yang dianggap lebih rendah mutunya.

Seni visual lain menawarkan kaitan melalui bentuk, warna atau susunan. Minta peserta mengambil gambar adegan kecil yang sama 2 kali, dengan mengubah 1 hubungan visual seperti kedudukan objek yang terang. Perbandingan 2 gambar memberi mereka sesuatu yang nyata untuk dijelaskan. Gunakan objek yang sedia ada di lokasi supaya latihan tidak bergantung pada bahan seni tambahan yang perlu dibawa peserta.

Lakonan atau teater boleh memberi idea latihan tentang perbuatan yang kelihatan. Pengajar boleh menunjukkan gerak isyarat mudah sambil peserta memilih detik untuk difoto. Bincangkan perkara yang disampaikan oleh bingkai pilihan dan perkara yang masih kurang jelas. Sesiapa yang kurang selesa mengambil gambar orang boleh menggunakan rangkaian objek; berlakon tidak sepatutnya menjadi syarat penyertaan yang tidak dinyatakan.

Tarian mencadangkan pemerhatian pergerakan melalui bingkai berturutan. Pengajar boleh menunjukkan gerakan tangan berulang dan meminta peserta memilih gambar yang menyampaikan arahnya. Tujuannya ialah pilihan fotografi tentang masa pengambilan gambar, bukan pengajaran tarian. Terangkan demonstrasi terlebih dahulu dan sediakan alternatif yang sesuai dengan keperluan akses, ruang dan peralatan kumpulan.

Penulisan kreatif boleh memudahkan perbincangan tentang maksud yang ingin disampaikan oleh imej. Ajak peserta menambah kapsyen ringkas pada 1 foto, kemudian bandingkan pemahaman orang lain sebelum dan selepas membacanya. Mereka boleh menyemak kapsyen atau pilihan imej. Simpan kedua-dua versi supaya kumpulan boleh menunjukkan perubahan makna yang sebenar semasa semakan.

Sejarah seni, apresiasi seni atau apresiasi muzik boleh membuka perbincangan melalui pemerhatian teliti. Gunakan imej rujukan milik pengajar untuk bertanya bahagian yang mula-mula menarik perhatian dan butiran yang menyokong tafsiran itu. Peserta kemudian menerangkan keputusan serupa dalam foto sendiri. Minta mereka menunjukkan butiran yang menyokong penjelasan, bukannya meneka niat jurugambar.

Pengekodan kreatif, animasi komputer atau seni digital menawarkan satu lagi kaitan melalui urutan atau susunan. Peserta boleh membuat 2 susunan foto yang mudah dan menjelaskan perbezaannya. Susunan di atas kertas boleh menyokong perbincangan fotografi yang sama apabila perisian tambahan mengganggu tumpuan. Kategori gabungan sumber ini tidak membuktikan bahawa peserta boleh mengekod, membuat animasi atau menggunakan aplikasi tertentu.

Pilih 1 tambahan yang menyokong matlamat fotografi

Mulakan dengan perkara yang sepatutnya boleh ditunjukkan atau dijelaskan oleh peserta pada akhir sesi. Jika matlamatnya memilih rangkaian imej, latihan kapsyen pilihan boleh memberi cara lain untuk membincangkan pilihan mereka. Jika matlamatnya mengendalikan kamera, latihan yang sama mungkin mengambil masa yang diperlukan untuk amali.

Kemudian, tanya soalan ringkas yang berkaitan semasa pendaftaran: “Adakah anda mahu mencuba latihan kapsyen ringkas bersama tugas fotografi?” Terangkan alternatifnya. Pernyataan minat membantu merancang sesi itu; ia bukan komitmen membeli atau alasan untuk menjanjikan bahawa semua orang akan suka menulis.

Pastikan tugas tambahan cukup kecil untuk dikeluarkan tanpa menjejaskan bengkel. Selepas percubaan, pengajar mempunyai keputusan praktikal: kekalkan, semak semula atau gunakan versi fotografi sahaja. Proses di bawah ialah alat bantu perancangan kami, bukannya aliran kerja yang dinilai dalam tinjauan.

Pilih 1 tambahan, kemudian cuba bersama peserta anda

Imej abstrak berbingkai, kepingan berbentuk peserta dan kad nota kosong membentuk ilustrasi kitaran perancangan.
  1. Baca peta pembelajaran

    Pertimbangkan kesemua 7 bidang pelengkap sambil menjelaskan populasi tinjauan sejarah.

  2. Pilih latihan pilihan

    Kaitkan 1 tugas dengan matlamat fotografi dan sediakan alternatif yang lengkap.

  3. Tanya peserta semasa anda

    Terangkan pilihan dan ketahui pengalaman atau sokongan praktikal yang diperlukan kumpulan.

  4. Semak maklum balas percubaan

    Bandingkan hasil sasaran dengan perkara yang berlaku, kemudian kekalkan, semak semula atau keluarkan tambahan.

Tinjauan memberi konteks sejarah tentang khalayak. Proses perancangan ini ialah penerapan, bukan intervensi yang diuji oleh data.

Contoh rekaan bengkel 90 minit: bercerita melalui 3 foto

Bayangkan pengajar merancang bengkel dewasa 90 minit tentang memilih cerita dalam 3 imej. Tugas pelengkap pilihannya ialah menulis kapsyen. Setiap tempoh di bawah merupakan andaian perancangan setempat dalam contoh rekaan ini, bukan jadual yang disyorkan berdasarkan tinjauan. Hasil yang disasarkan ialah 3 foto pilihan dan penjelasan tentang susunannya.[7]

Minit 0–10: sambut peserta, sahkan matlamat dan pastikan semua boleh mengakses tugas. Peserta boleh mengambil gambar semasa sesi atau menggunakan imej sendiri yang sedia ada. Pengajar menerangkan bahawa penulisan kapsyen ialah pilihan; peserta boleh menggunakan masa tambahan itu untuk memilih imej.

Minit 10–20: tunjukkan bagaimana pertukaran foto pertama boleh mengubah pembukaan rangkaian. Kemudian minit 20–40: peserta mengambil atau mengumpulkan foto. Pengajar memastikan tugas sesuai dengan ruang yang ada dan ketiadaan peranti atau langkah teknikal tidak menghalang seseorang daripada bermula.

Minit 40–50: setiap peserta memilih 3 imej dan menulis atau menyatakan cerita yang patut disampaikan oleh susunan itu. Kemudian minit 50–65: cuba latihan kapsyen pilihan, atau gunakan masa yang sama untuk membandingkan pilihan imej lain. Kedua-dua cara kembali kepada matlamat fotografi yang sama.

Minit 65–80: semak rangkaian bersama rakan atau pengajar. Tanya perkara yang mula-mula difahami oleh penonton dan bahagian yang menjadikan cerita sasaran kurang jelas. Komen patut merujuk pada pilihan yang kelihatan, seperti susunan imej atau butiran yang tidak dimasukkan, bukannya menjadi penilaian umum tentang jurugambar.

Minit 80–90: ubah 1 pilihan dan kumpulkan maklum balas. Tanya bahagian yang membantu peserta menjelaskan susunan mereka, bahagian yang ingin dipendekkan dan sama ada tugas pilihan itu sesuai dimasukkan. Kesemua 7 blok masa berjumlah 90 minit; pelaksanaan sebenar boleh menunjukkan bahawa rancangan perlu diubah.

Rekod percubaan akan menyimpan matlamat pilihan, latihan yang benar-benar ditawarkan dan maklum balas yang diterima. Jika pengajar kehabisan masa semakan, itu ialah bukti berguna tentang rancangan ini. Ia tidak patut ditulis semula sebagai dapatan bahawa penulisan kapsyen berkesan atau gagal bagi orang yang belajar fotografi secara umum.

Nyatakan latihan pilihan dengan jelas dalam jemputan

Untuk sesi rekaan ini, jemputan boleh berbunyi: “Bina cerita melalui 3 foto. Bawa kamera atau telefon, atau gunakan imej yang sudah anda miliki. Kita akan berlatih memilih dan menyusun gambar, dengan latihan kapsyen ringkas sebagai pilihan. Anda boleh menggunakan masa itu untuk memilih lebih banyak imej. Baca butiran sesi untuk lokasi, maklumat akses dan bahan.”

Ayat itu menyatakan tugas utama dan pilihan yang ada. Ia tidak menggunakan peratusan tinjauan sejarah sebagai bukti bahawa kumpulan setempat mahukan kursus campuran. Sebelum menggunakan jemputan, penganjur masih perlu mengesahkan bahawa lokasi, urusan peralatan dan maklumat akses sebenar sepadan dengan tawaran.

Pencipta kandungan pendidikan boleh menjadikan tugas yang sama sebagai siaran demonstrasi ringkas sebelum mengundang pertanyaan tentang bengkel. Tunjukkan pilihan fotografi yang sebenar, nyatakan tambahan pilihan dan tanya perkara yang memudahkan penyertaan. Anggap komen sebagai maklum balas daripada khalayak itu, bukan pengganti tinjauan yang mewakili populasi.

Salin lembaran perancangan bengkel ini

Salin butiran ini ke dalam dokumen perancangan sedia ada anda. Pendaftaran akaun tidak diperlukan. Ini alat bantu praktikal untuk sesi anda, bukan instrumen tinjauan atau bukti bahawa latihan tertentu akan meningkatkan pembelajaran.[7]

Peserta dan matlamat: [Untuk siapa sesi ini? Apakah yang patut boleh dibuat, dipilih atau dijelaskan oleh peserta?] Pengalaman awal: [Apakah yang perlu ditanya dan bukan diandaikan?]

Bidang pelengkap: [Kaitan apakah yang dipertimbangkan, dan mengapa ia mungkin menyokong matlamat fotografi ini?] Cadangan latihan: [Tugas sebenar, dengan perkataan yang biasa digunakan.] Alternatif: [Laluan lengkap bagi orang yang tidak mahu tugas tambahan.]

Bahan dan akses: [Peralatan, imej, kebenaran, ruang dan sokongan yang diperlukan.] Penanggungjawab persediaan: [Siapa mengesahkan setiap perkara?] Perkara belum selesai: [Apakah yang mesti berubah atau disediakan sebelum sesi boleh ditawarkan?]

Rancangan masa: [Minit bagi setiap aktiviti, termasuk ketibaan, semakan dan maklum balas.] Jumlah: [Tempoh sebenar sesi.] Jika masa tidak mencukupi: [Apakah yang boleh dipendekkan tanpa kehilangan matlamat utama atau pilihan peserta?]

Jemputan: [Tugas fotografi utama, tambahan pilihan, alternatif, prasyarat dan butiran praktikal.] Sebelum menempah: [Apakah yang perlu diketahui peserta untuk menentukan kesesuaian sesi?]

Hasil percubaan untuk diperhatikan: [Hasil nyata yang berkaitan dengan matlamat.] Soalan maklum balas: [Apakah yang membantu, apakah yang kurang jelas dan apakah yang mahu diubah peserta?] Keputusan semakan: [Kekalkan, semak semula atau keluarkan tambahan, bersama sebab dan orang yang bertanggungjawab.] Asingkan maklum balas sebenar daripada manfaat yang anda harapkan daripada latihan.

ZIP menyediakan kaedah pengiraan, hasil agregat dan lembaran perancangan bengkel. Fail Census asal kekal berasingan. Pendaftaran akaun tidak diperlukan.

Cara kami membina peta pembelajaran

Kami menggunakan fail penyertaan seni kegunaan awam Census Bureau bagi Julai 2022 dan wajaran replikasi individu yang sepadan. Tinjauan meliputi orang dewasa awam AS yang tinggal dalam isi rumah, bukan institusi. Analisis kami mengekalkan 471 orang berumur 18 tahun ke atas dengan wajaran suplemen positif dan jawapan Ya yang direkodkan bagi kelas fotografi/pembikinan filem baru-baru ini atau pembelajaran melalui cara lain.[1][3]

Bagi setiap bidang pelengkap, kami mengira jawapan Ya yang direkodkan untuk kelas, cara lain, salah satu atau kedua-dua cara, dan kedua-dua cara atas asas kumpulan yang tidak berubah. Jawapan Ya melayakkan seseorang walaupun respons pasangannya tidak diketahui. Kami mengekalkan kesemua 7 bidang lain serta mengasingkan keadaan tidak menjawab berkod, di luar skop soalan dan medan yang benar-benar kosong.[6]

Faktor wajaran modul tunggal tinjauan ialah 2. Kami menggunakan kaedah wajaran asal dan mengira semula setiap nisbah lengkap di bawah kesemua 160 wajaran replikasi individu. Selang 95% yang dipaparkan menggambarkan anggaran ketidakpastian pensampelan bagi setiap anggaran secara berasingan. Ia tidak meliputi semua sumber ralat tinjauan, seperti ingatan atau pelaporan proksi, dan tidak menetapkan susunan antara bidang.[4]

NEA sudah menerbitkan peratusan penyertaan mengikut bidang bagi semua orang dewasa. Sebaliknya, soalan kami menerangkan bidang lain yang dilaporkan dalam kumpulan yang disahkan belajar fotografi/pembikinan filem ini. Lembaran perancangan dan cadangan pengajaran ialah penerapan berasingan daripada peta itu, untuk disemak bersama peserta masa kini.[5]

Biarkan maklum balas peserta membentuk sesi seterusnya

Selepas bengkel, bandingkan hasil fotografi yang disasarkan dengan perkara yang benar-benar boleh ditunjukkan atau dijelaskan oleh peserta. Baca komen mereka bersama aktiviti yang telah dilaksanakan. Perubahan yang berguna mungkin arahan yang lebih jelas, masa semakan lebih panjang atau alternatif lebih mudah, bukannya menambah bidang lain.

Gunakan peta sejarah itu untuk membuka perbincangan perancangan, kemudian buat keputusan seterusnya berdasarkan keadaan setempat. Nyatakan 1 kaitan yang mungkin, jelaskan tujuannya dan beri peserta pilihan. Pengalaman mereka dalam sesi ialah bukti yang diperlukan sebelum menentukan perkara yang patut dimasukkan dalam jemputan seterusnya.

Sumber dan nota

  1. Sumber: US Census Bureau, Survey of Public Participation in the Arts dalam Current Population Survey Julai 2022, ditaja oleh National Endowment for the Arts. Temu bual berlangsung pada 16–25 Julai 2022; soalan pembelajaran merujuk kepada 12 bulan sebelumnya bagi setiap orang. Populasi sasaran ialah orang dewasa awam berumur 18+ yang tinggal dalam isi rumah, bukan institusi. Status pelaporan sendiri/proksi dikekalkan mengikut tafsiran asal wajaran suplemen. Analisis selesai pada 26 Oktober 2026 UTC.
  2. Soal selidik Modul D, halaman bercetak 35–42: MDQ3A–H bertanya tentang kelas/pelajaran baru-baru ini; MDQ4A–H bertanya tentang pembelajaran melalui cara lain. Kelas termasuk kelas dalam talian apabila penjelasan diperlukan. Item fotografi/pembikinan filem dan pengekodan kreatif/animasi/seni digital masing-masing menggabungkan aktiviti. Ia tidak boleh dibahagikan kepada khalayak terukur yang berasingan. Soalan tidak mengenal pasti harga kursus, niat pembelian atau format pengajaran pilihan.
  3. Kumpulan tetap ialah orang dewasa 18+ dengan wajaran positif serta PEMDQ3B=1 atau PEMDQ4B=1: 471 responden. Bagi setiap 7 bidang yang lain, kesemua 4 pengangka menggunakan penyebut yang sama. Anggaran peratusan diwajarkan mengikut tinjauan; bilangan Ya dalam jadual pertama ialah responden tanpa wajaran. Orang dengan kedua-dua jawapan Ya menyumbang sekali kepada salah satu atau kedua-dua cara. Kesemua 7 bidang dikekalkan, bukannya dipilih mengikut peratusan yang diperhatikan.
  4. Faktor populasi modul tunggal Census ialah 2 dan terhapus dalam nisbah yang menggunakan kumpulan sama ini. Setiap nisbah dikira semula di bawah 160 wajaran replikasi individu asal. Varians berpusat pada sampel penuh=(4/160)×jumlah kuasa dua perbezaan antara anggaran replikasi dan sampel penuh. Selang pensampelan 95% anggaran bagi setiap nilai menggunakan anggaran±1.959963984540054 ralat piawai. Ia bukan selang pemeringkatan serentak atau batas jumlah ralat. Tiada keertian berpasangan atau kesan sebab-akibat dianggarkan.
  5. Sorotan NEA 2023, Rajah 13, memberikan peratusan kelas/pelajaran, cara lain dan salah satu atau kedua-dua kaedah mengikut bidang untuk semua orang dewasa. Analisis ini menerangkan bidang lain yang dilaporkan dalam kumpulan berbeza: orang yang disahkan belajar fotografi/pembikinan filem.
  6. Kod direkodkan 1 = Ya dan 2 = Tidak dikekalkan bersama −1 (di luar skop soalan), −2 (tidak tahu), −3 (enggan menjawab), −9 (tiada jawapan) dan medan yang benar-benar kosong. Kami tidak menukar jawapan kelas sepanjang hayat menjadi Tidak bagi kelas baru-baru ini, mengimputasi nilai tidak diketahui atau menganggarkan kumpulan pembelajar asas yang hanya formal/hanya melalui cara lain. Item kelas muzik baru-baru ini mengikut soal selidik dan label API rasmi; huraian susun atur rekod bercetaknya mengandungi kesilapan perkataan tentang penyuntingan foto. Rekod tepat keadaan respons disertakan bersama hasil agregat.
  7. Semua cadangan latihan, bengkel 90 minit, jemputan dan lembaran perancangan ialah penerapan perancangan rekaan oleh Influence IQ. Tempoh, bahan, hasil dan pilihan semakannya ialah andaian setempat, bukan ukuran tinjauan, intervensi yang diuji, ramalan jualan atau cadangan pengajaran sejagat.
  8. Analisis menggunakan arkib respons asal jul22pub.dat.gz dan arkib wajaran individu jul22rep.dat.gz yang versinya telah ditetapkan. Lebar rekod asal, hash termampat/tidak termampat, cantuman kunci individu yang unik, kesamaan wajaran penuh dan kesemua 161 kawalan wajaran yang diterbitkan telah diperiksa. Kaedah yang boleh dimuat turun mengekalkan takrif sumber asal; rekod responden, pengecam dan wajaran individu tidak disertakan dalam artikel atau pakej. Census/NEA tidak mengendors tafsiran bebas ini.

Dapatan menerangkan laporan tinjauan AS bagi tahun sebelum temu bual Julai 2022. Terjemahan tidak menghasilkan dapatan tentang negara lain atau pasaran bengkel semasa. Influence IQ bertanggungjawab atas analisis, tafsiran dan contoh praktikal.

Rancang bengkel dan promosinya